Allt fler anmäler sig för att rädda andras liv

January 6, 2021
latest company news about Allt fler anmäler sig för att rädda andras liv

Anbang grundades 2004 som ett försäkringsbolag för bilar och fastigheter av ordföranden Wu Xiaohui, en infödd från Kinas entreprenöriella kuststad Wenzhou. Företaget har utnyttjat sina tillgångar på 1,65 biljoner yuan (253 miljarder dollar) för att förvandlas till en global investerare.

I oktober 2014 gick Anbang med på att betala 1,95 miljarder dollar för Waldorf Astoria Hotel i New York, ett drag som Wu sa gav försäkringsbolaget "extra varumärkesigenkänning" och affärsmöjligheter. Tidigare denna månad gick Anbang med på att betala Blackstone Group LP för Strategic Hotels & Resorts Inc, vars 16 lyxfastigheter inkluderar Four Seasons Washington D.C.

latest company news about Allt fler anmäler sig för att rädda andras liv  0
Detta var kläder skapade med moderna tekniker, men genomsyrade av århundraden gammal tradition. Designern Lydia Lavín arbetade till exempel med hantverkare från Huichol-samhället, en ursprungsbefolkning från Mexikos bergskedja Sierra Madre Occidental, för att skapa klänningar prydda med broderier och pärlarbete.